Yazar Hakkında

Nihâl MİRDOĞAN -YÖNETİM KURUL BAŞK.-
İstanbul - TÜRKİYE
"BUGÜNDEN SONRA DİVANDA, DERGAHTA, BARGAHTA, MECLİSTE VE MEYDANDA TÜRKÇE'DEN BAŞKA DİL KULLANILMAYACAKTIR." Karamanoğlu MEHMET BEY

Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

TÜRK DİL KURUMU " TDK" ya duyurumdur

TÜRK DİL KURUMU " TDK" ya duyurumdur ;

Senelerdir "Azeri" ifadesinin yanlış adlandırma olduğunu, gerek sayfamdan gerek radyomuzdan açıklayarak izah ederek bildirmişimdir.Çok kişi yanlışından dönmüştür.Halen Türkiye'de Türk oğlu Türk'e, Azeri Türk'ü ya da Azeri diyenler vardır.

Bugünkü dilekçem ; TDK' ya duyurumdur.


Türkçeyi incelemek ve Türkçe'nin gelişmesi için, çalışmak amacıyla 12 Temmuz 1932'de Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan TDK sözlüğünde "AZERİ" kelimesi geçmektedir.Bu kelimenin lügâttan kesinlikle kalkması gerekiyor.Azerbaycan Milleti Türk'dür, dili ise Türkçe'dir.Azeri diye bir millet ,böyle bir ırk yoktur.Stalin " Türkleşen Azerisiniz" demiş ve Türk'lerden ayrı bir ırkmış gibi gösterip bizlerden bölmek istemişti.Bu ifade asil Türk'e hakarettir.Azerbaycan Türk'ü Türkleşen, Fars zerdüştü de değildir ! TÜRK OĞLU TÜRK'TÜR.
Türkçe'miz ve Türk Milletinin milli kültürüne ters düşen hataları ele aldığımda neleri gerçeğe dönüştürdüğümü,yanlışları, doğruya çevirdiğimi Şiir Fırtınası şair ve dinleyenlerim bilirler.Şimdiki görevim "AZERİ" kelimesinin TDK'dan kaldırılmasını rica etmemle başlamaktadır.
Güncel Türkçe Sözlük TDK 'da AZERİ =Azerbaycan Cumhuriyeti'nde ve Güney Azerbaycan'da (İran'da) yaşayan Türk soylu halk veya bu halktan olan kimse denilmektedir.

Durumu bilgilerinize arz ederim.

Selâm ve saygılarımla

Nihâl MİRDOĞAN

6.10.2016


Yorumlar

 • şeker şükür

  24.10.2016 23:22:18

  Kimin  xoşuna  gəlmir,  özü  bilər.  Azərbaycan  türkünün  kimiliyinə  milliyyəti -türk  tarixi  sözünü yazmaq  hər  dönəmdə  düşmənlərimiz  üçün  dərd  olub.  İndi  də  məkan  adını  kimliyimizə  pərçim  edərək,  bu  millətə  yenə  də  xəyanət  və  həqarət  edilməkdədir.  Hələ  bu  azmış  kimi  bizə  adı  kimi  çox  uzaq  və  yad  olan  azəri  kəlməsini  yamaq  etməkdən  əl  çəkməyən  nəsnələr  var.  Bütün  bunlar   əbəsdir. Bizləri  öz  kökümüzdən,  tarixi  adımızdan  kimsə  qopara  bilməz.      

 • Nihâl MİRDOĞAN -YÖNETİM KURUL BAŞK.-

  09.10.2016 16:15:57

  Facebook sayfamdan yorum...

  Savaş Özcan Azeri isminde farisi bir halk var, çok az bir nüfusa sahipler. 

  Ama onların Azerbaycan ve İran Türkleri ile bir soy bağı yok

 • erol avcı

  09.10.2016 16:16:44

  İki ayrı devlet tek milletiz.

 • Nihâl MİRDOĞAN -YÖNETİM KURUL BAŞK.-

  09.10.2016 16:15:21

  Facebook sayfamdan yorum...

  Şemsettin Yeterli Teşekkürler % 100 katılıyorum.

 • Nihâl MİRDOĞAN -YÖNETİM KURUL BAŞK.-

  09.10.2016 16:14:49

  Facebook sayfamdan yorum...

  Xədicə Efendi · Mehmet İsmail ile arkadaş

  cok guzel,insAllah olur.

 • Nihâl MİRDOĞAN -YÖNETİM KURUL BAŞK.-

  09.10.2016 16:13:56

  Facebook sayfamdan yorum...

  Mehmet İsmail Teşekkür ederim,saygıdeğer Nihal hanım,çok sağ olun.Menim her hangi desteğim gerek oluyorsa, her zaman hazırım.Saygılar...

 • feride leman(qaybalıyeva)

  09.10.2016 16:11:46

  İnşallah.Allah sizi korusun! Evet,gerçek bu.Çok teşekkür ediyorum,Nihal hanım!

 • Bayram Elioğlu

  09.10.2016 16:08:32

  Nihal hocam,size çok-çok teşekkür edirem ki,Türklük tarihini iyi bilmeyenlerin iyi cavabını vermisiniz.Azərbaycan deyilen Turan elinin bir parçasındakı milletin kim olduğunu lütfen aşağıdakı görüntüden dinleyin:-
  http://www.youtube.com/watch?v=eWVHlR8QuGI&feature=share

 • Ilham Zakiroglu

  09.10.2016 16:07:40

   İllerdir bir çok millet vekillerinin, memurların yapması gereken ağır bir yükün öhdesinden gelmişsin bacım..Sana Azerbaycanda yaşayan tüm Oğuz Türkleri adından derin teşekkür ederimm..Var olll.Yaz yarat kalemin daha da keskin olsun..

 • Nihâl MİRDOĞAN -YÖNETİM KURUL BAŞK.-

  07.10.2016 07:22:55

  TDK e-posta ya ilk mailim

  Sayın

  T.C.Başbakanlık
  Atatürk,Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na (TDK)

  Konu metni :

  Büyük Türkçe sözlüğümüzde yer alan bir kelime üzerine eleştirimi bildiriyorum.

  Şahsım ,internet'de www.siirfirtinasi.net edebiyat sitesi ve sitemize bağlı internet radyomuzun imtiyaz sahibi,Türk dünyasına hitab eden şair ve edebiyatçı,radyomuzda 7 senedir canlı yayın yapan ve Azerbaycan şair ve dinleyenlerimizle toplantılarımızda da, devamlı irtibatta bulunan Nihal Mirdugan(Mirdoğan),site sayfamızda da yer alan ve istifade ettiğimiz Büyük Türkçe sözlüğümüzde " AZERİ " kelimesinin karşılığının çok hatalı yazıldığını bildirme gereğini duydum. Ayrıca Azerbaycan'dan da fazlaca şikayet alıyorum.

  TDK SÖZLÜK "Azeri :Azerbaycan Cumhuriyeti'nde ve Güney Azerbaycan'da (İran'da) yaşayan Türk soylu halk veya bu halktan olan kimse" denilmektedir.

  Azeriler, İran'da bir Fars kavminin adıdır ve çok küçük bir etnik grubun adıdır.

  Efendim,Azerbaycan Türk'leri "Azeri" değildir.Azeri diye adlandırılan bir Türk milleti yoktur.Maalesef ki,ne yazık ki ,Türkiye'de dilden dile dolaşıp,kalıplaşmış halde bu ifâde kullanılıyor.İnternette de bu kelimeyi Türkiye'de görmekteyiz.Evvela TDK'dan kaldıralım ki,Türk dilimize uygun düşsün.Çünkü Azerbaycan Türk'ü ,Türk'tür,ulu Türk Milletinin mensubudur,aynı kökten geliyoruz ve dilleri de Türk dilidir.Azerbaycan Türk'leri "Azeri " hitâbını kendilerine hakaret sayıyorlar.

  Azeri; ilk olarak, tarihde Türk düşmanı Stalin, daha sonra ise İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycan'lıların Türk'lük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurdukları sahte bir kimliktir.

  "Türk'üz, Türk'üz, Türk oğluyuz..
  Azeri deyilik, Türkük.. 
  Türkem, Türk menem "... bu avaza lütfen kulak verelim.

  Hâl ve ahvâl budur.Bu konuda emin olmak için,Kurum olarak sayın hocalarımdan daha detaylı araştırmalarını rica ediyorum.Mutlaka doğruya ulaşacağımızdan eminim.Bu yanlışı düzeltelim.

  Şimdiden ilginize,emeğinize, teşekkür ederim.Hayırlı çalışmalar.

  Saygılarımla.

  Nihâl MİRDOĞAN

  7.10.2016