Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
O benimdir, o benim milletimindir ancak!
Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül... ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal.
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal.
Sevgili Şiir Fırtınası Dostları, Winamp aracılığıyla radyo yayınımızı dinlemek için burayı tıklayınız
Anasayfa
Serbest Kürsü
Beyin Fırtınası
Yazılı Şiir Arşivi
Hikaye Arşivi
Makale Arşivi
Usta Şairler
Ustalardan Şiir
Köşe Yazarları
Köşe Yazıları
Haber ve Duyurular
Radyo İstek Hattı
Türkçe Sözlük
Osmanlıca Sözlük
Site Kuralları
Yardım Hattımız
Aktif : 19  Misafir: 113
Aktif üye listesini görebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
 Perviz
 Alperen ALPARSLAN
 nasuf dail
 Muratt ÖZTÜRK
 asertelli
 Rza Seferli
 Gara Memet
 şampiyon
 leman
 okanbayram
 
Serap Demirtürk (Ankara - TÜRKİYE) - Mesaj Gönder
Serap Demirtürk Özaltun , nami diğer "serap hoca" biyografisi SERAP HOCA mahlası ile yazıyorum. Yıl 1959. Bir kış ayında dünyaya gelmişim. Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden 1979da mezun oldum, yetmedi dedim ve Anadolu Üniversitesi Türkçe Bölümünden alanımda lisans aldım. İnsanın sevdiği bir mesleği yapmasını düşüncesindeyim ve yeniden dünyaya gelsem gene aynı mesleği seçerdim. İnsan ilişkilerinde dürüstlük tek ilkemdir, isterim ki dizelerdeki ahenk gibi uyumlu olalım...İnsanca sevelim birbirimizi, hoşgörüyle sarılalım hayata. Emeklilik nedir bilmeyen bir emekli olarak hâlâ son hız hayat koşusunda yerimi korumaya çalışıyorum.Yavrularıma ve eşime huzurlu bir yuva sunmak için gül bahçelerinden bazen gül de çaldığım oluyor.Çünkü yaşamak ve yaşatmak dünyanın en zor işi. Şimdilik basılı eserlerim yok, sadece ben varım ve kalemimde hâlâ mürekkep var. Insanin en gizli yeri yüregi ve bu en dokunulmaz yeri, sadece sairler dile getiriyor yaziyla...Gerçek okuyucularsa özümseyip okuduklarinda, sairle bir gezintiye çikiyorlar... Serap Hoca Etkilendiği Yazarlar; İnsanın yüreğinden teğet geçen dizeleri her kim yazarsa... Hayatın anlamı nedir? Kendimizi hayatın neresine koyup da yaşamaya çalışıyoruz? Güzelliklerin tadına varmak uğruna savrulurken birilerini mutlu etme telaşında kendimizi bulamıyoruz yerdeki hazan yapraklarının arasında. Ne istemiştim yıllar önce kendi adıma ya da ne istiyorum şimdilerde kendim için? Artık anlamı ya da önemi var mı? Ne derseniz deyin, ne yaparsanız yapın suyun akışını değiştirmek mümkün değil.Sadece kaybetmeyi öğreniyoruz ve bu yenilgilerden ders alıyoruz, güç depoluyoruz ve yeni yenilgileri güler yüzle karşılamaya çalışıyoruz.Neden mi? Çünkü yaşamak, sonsuz bir orman...Her ağaç, bir kır çiçeğini saklıyor gölgesinde.Tökezlediğimiz her taşın altında bir minicik uçuç böceği size bakıyor merakla ve hiç bitmiyor bu döngü.Görmek, anlamak ve sevmek...Budur yaşamın özü. Her nerede ve kiminle yaşarsak yaşayalım, içimizdeki umut kıvılcımını hep ama hep canlı tutabilmeliyiz.Gülen gözlerimizin ardındaki ruhumuzun buna ihtiyacı var ve bizim sevincimizden etkilenecek nice canlar var. ESERLERİ Ölüm gelip de çaldığında kapını, bütün şiirlerin kalacaktır geriye; çünkü onlar sadece şiirdi. SERAP HOCA
Şiirlerim - Şiir Çözümlemelerim - Makalelerim - Hikayelerim
Kütüphaneme Eklediğim Diğer Şiirleri Görmek için buraya tıklayabilirsiniz

Kompozisyon nasıl yazılır?
Eklenme : 30.03.2011 Okunma: 1541

Şiir Adresi: http://www.siirfirtinasi.net/showpage.asp?kind=4&no=370&owner=766

 

 

Hangi konuda olursa olsun güzel bir kompozisyon yazmak için önce neyi yazacağınızı bilmeniz, konuyla ilgili bilgi sahibi olmanız ve gerektiğinde düşüncenizi ispatlamak ya da örnek vermek amacıyla dağarcığınızda küçük anekdotlar, özlü sözler ve atasözleri bulundurmalısınız.

Kompozisyon yazarken aşağıdaki plan dâhilinde yazınız, plandaki her maddeyi bir paragrafta ele alıp yazınız, yani planda kaç paragrafınız varsa yazınızda da o kadar paragrafınız olmalı. Çalışmanızın bitiminde yazdıklarınızı bir kez okuyun konu dışına çıkıp çıkmadığınızı, yazım ve noktalama yanlışı yapıp yapmadığınızı kontrol edin ve yazınıza konuyla ilgili bir veya iki sözcükten oluşan bir başlık koyunuz, başlığın ya bütün harflerini ya da sadece sözcüklerin ilk harflerini büyük olarak yazınız.

Unutmayın ki öğretmenleriniz BAŞLIK, KONUYU KAVRAMA, YAZIM VE NOKTALAMA, PLANLI YAZMA, DİL VE ANLATIM yönlerinden kompozisyonlarınızı değerlendirecektir.

Örnek konu: Kitapsız hayat; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır. (Seneka’nın sözü)

Örnek plan

Giriş: Konudaki ana kavramın tanımı (Örneğin “kitap” nedir?)

Gelişme: 1. Kişinin dünyasını “kitapsız” hâle getirmesinin belirtilmesi

2. Kör, sağır ve dilsiz yaşayan insanların çektiği sıkıntılarla ilgili örnekler verilmesi

3. Verilen örneklerin konuyla ilgisinin açıklanması

(Kör bir insan nasıl göremediği için okuyamazsa, kitap okumayan insan için de dış dünyaya bakan göz kapanmıştır. Sağır olup işitemeyen bir insan dünyada olup bitenleri duyamaz, kimseyle iletişim kuramaz; kitap okumayan insanın bu kişiden farkı yoktur. Dilsiz bir insan konuşamaz, duygu ve düşüncelerini sözle ifade edemez; kitabı hayatına sokmayanlar da kitaplardan edinebileceği kazanımlardan uzak kaldığı için topluluk içinde iki çift laf edemez.)

Sonuç: Konuyla ilgili bir özlü sözle, atasözüyle veya okuyucuya seslenen bir öğütle yazının bitirilmesi

 

 

SERAP DEMİRTÜRK-SERAP HOCA-

Eğitimci yazar, şair

 


Yorumlar (1)


mustafa filizman

30.04.2011 23:35:44

Değerli Hocam,öğrenmenin de yaşı yoktur.Yazınız ilgiyle okudum.Keşke şiirler kadar ,makalaler de ilgi görse.

Başka temel konularda da yazmanız bekleriz,

Selam  ve saygılar..


 K. Adı
 Şifre
Üye olmak için tıklayınız
Şifremi Unuttum

Ne Mutlu Türk'üm Diyene

ŞİİR FIRTINASI

CUMA CANLI YAYIN

22.00/ --04.00--

Nihâl MİRDOĞAN

 
BAŞBAKAN ERDOĞANA YARGITAYI ŞİKÂYET ETTİ!.
OZAN MİZANİ /DERYA'DAN DAMLAYA ŞİİR KİTABI
Reklâm Yazarı Şair Hasan Sancak'tan Şok İddia ...
Necdet SEVİNÇ Hocamınızın vefatının 1.yılı
Üye olmadan mesaj panosunu görüntüleyemezsiniz