Yazar Hakkında

Abdullah Bedeloğlu
Öğretmen, yazar, şair Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı Kitapları Türk Devriminin Yorumu ve Çağdaşlaşma Halifelik Tarihi ve Doktrinleri Yerel Basın Yazılarım Antolojilere kayıtlı 200 şiir

Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

Ayasofya Camisinde Azizlerin Resimleri Varken Namaz Kılınır Mı?

AYASOFYA CAMİİ:

Ayasofya Camiinde Azizlerin resimleri varken namaz kılınmaz diyen dedelerini dinlemeyip resimlerin altında namaz mı kılacaklar?

Teknoloji çağındayız açılır, kapanır tavan ve/veya perdeler kullanılabilir. Namaz saati namaza engel resimler, mozaikler otomatik kapatılır, sonra açılır. Sorun böylece çözülmüş olur.


Doğu kiliselerinde en mukaddes yeri cemaatin bulunduğu kısımdan ayıran üç kapılı ve üstünde azizlerin resimleri bulunan kısım.
Ayasofya adındaki "aya" sözcüğü "kutsal, azize", “sofya” sözcüğüyse herhangi bir kimsenin adı olmayıp Eski Yunancada “bilgelik” anlamındaki sophos sözcüğünden gelir.[3] Dolayısıyla “aya sofya” adı “kutsal bilgelik” ya da "ilahî bilgelik” anlamına gelmekte olup Ortodoksluk mezhebinde Tanrı'nın üç niteliğinden biri sayılır.[4] 6. yüzyılın ünlü bilim adamları, fizikçi Miletli İsidoros ve Trallesli matematikçi Anthemius'un[1][2] yönettiği Ayasofya’nın inşaatında yaklaşık 10.000 işçinin[5][6][7] çalıştığı ve I. Justinianus'un bu iş için büyük bir servet harcadığı belirtilir.[8] Bu çok eski binanın bir özelliği, yapımında kullanılan bazı sütun, kapı ve taşların binadan daha eski yapı ve tapınaklardan getirilmiş olmasıdır.[9][9][10]
Bizans döneminde Ayasofya, büyük bir “kutsal emanetler” zenginliğine sahipti. Bu emanetlerden biri de 15 metre yüksekliğindeki gümüş ikonostasisti.[not 1][11] Konstantinopolis Patriği'nin patrik kilisesi ve Ortodoks Kilisesi'nin bin yıl boyunca merkezi olan Ayasofya, 1054 yılında Patrik I. Mihail Kirularios'un Papa IX. Leo tarafından aforoz edilmesine şahitlik etmiş olup bu olay, genel olarak Schisma'nın, yani Doğu ve Batı kiliselerinin ayrılmasının başlangıcı sayılır.
1453’te kilise camiye dönüştürüldükten sonra Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği hoşgörüyle mozaiklerinden insan figürleri içerenler tahrip edilmemiş (içermeyenlerse olduğu gibi bırakılmıştır), yalnızca ince bir sıvayla kaplanmış ve yüzyıllarca sıva altında kalan mozaikler, bu sayede doğal ve yapay tahribattan kurtulabilmiştir. Cami, müzeye dönüştürülürken sıvaların bir kısmı çıkarılmış ve mozaikler yine gün ışığına çıkarılmıştır. Günümüzde görülen Ayasofya binası, aslında aynı yere üçüncü kez inşa edilen kilise olduğundan "Üçüncü Ayasofya" olarak da bilinir. İlk iki kilise isyanlar sırasında yıkılmıştır. Döneminin en geniş kubbesi olan Ayasofya’nın merkezî kubbesi, Bizans döneminde birçok kez çökmüş,[12][13] Mimar Sinan’ın binaya istinat duvarlarını eklemesinden itibaren hiç çökmemiştir.
Ayasofya Camii ibadete açılsa içinde azizlerin resimleri var namaz kılınmaz diye muhalefet edecekler. Fatih bu itirazları dikkate alıp sıva ile örttürmüş.
Müze değil de ibadet yeri olarak kullanınca provokatörler azizlerin resimlerini bahane edecek Ayasofya Camii’nde namaz kılınmaz diye yine fitne çıkartacak.
Türkiye,"Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi'ni" imzalamış bir ülkedir. Sözleşmeye aykırı olarak davranamaz.Azizlerin resmi olan yerde ibadet yapılamaz dendiği için Fatih sıvayla resimleri kapattırmış bazı kısımları duvarla giriş ve çıkışa kapatarak kullanabilmiştir. Mevcut haliyle Müslümanlar ibadet etmeyi zaten kabul etmiyor.
Türkiye ve mahkemeler kabul ettiği uluslar arası sözleşmelere uymak zorundadır.
4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Dersi'nde öğrencilere Dünya Kültürel ve Doğal Mirası'ni korumak sorumluluklarımızdan biri deyip sonra tersini yapmak abesle işgaldir.
Dünya Kültürel Ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi
Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme

14.04.1982 tarih ve 2658 sayılı Kanunla katılmamız uygun bulunan bu Sözleşme, 23.05.1982 tarih ve 8/4788 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanarak, 14.02.1983 tarih ve 17959 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanmıştır.

Prof. Halaçoğlu'ndan çarpıcı Ayasofya iddiası: Kararname ve Atatürk imzası gerçek değil - Son Dakika Flaş Haberler

HALAÇOĞLU: 1924 ANAYASI'SINDA 'KARARNAME ÇIKARMA' DİYE BİR HÜKÜM YOKTUR 

Hande NAYMAN / İZMİR (DHA)
Haber Giriş: 10.06.2020 - 21:Son Güncelleme:  Hürriyet.com.tr.

Kararnamenin gerçek olmadığının farklı kanıtları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Halaçoğlu, "1924 Anayasası'nda 'kararname çıkarma' diye bir hüküm yoktur. 'Tüzük çıkarma' vardır. Bunun da Cumhurbaşkanınca imzalanması şartı vardır. Bu kararnamede Soyadı Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayımlanmasından önce böyle bir imzayı Atatürk'ün attığı iddia ediliyor. Atatürk soyadı ile attığı iddia ediliyor. O gün yayınlanan bir karar bile olsa Resmi Gazete'de yayınlanmadan yürürlülüğe giremez. Dolayısıyla Atatürk'ün böyle bir kanunsuzluk yapması mümkün değil. Kararname'nin birinci sayfasında, Kanunlar Müdürlüğü yazıyor, ikinci sayfasında Muamelat Müdürlüğü yazıyor. Bu da ciddiyetsiz bir yaklaşımdır” diye konuştu.

 Ayasofya tartışması büyüyor! ‘Sahte imza’ iddiası kafaları karıştırdı! - Güncel haberler

KAFA KARIŞTIRAN TARİHLER

Gazi Mustafa Kemal, ‘Atatürk’ soyadını resmi olarak 27 Kasım 1934 tarihinde alıyor. Karar Resmi Gazete’de 27 Kasım’da yayımlanıyor. Ayasofya'yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararı ise 24 Kasım tarihinde imzalanıyor.

Prof. Halaçoğlu, bununla ilgili olarak “Atatürk’ün o tarihte bu kararnameyi imzalamadığını söylüyorum. Vefatından sonra atılmış bir imza olduğunu söylüyorum” diyor.

 

MHP Lideri Bahçeli: Ayasofya Camisi Müslüman gönüllerle buluşmalıdır