Yazar Hakkında

ŞİİR FIRTINASI YÖNETİMİ
İstanbul - TÜRKİYE

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE


Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

26 Eylül 1932 - BİRİNCİ DİL KURULTAYI

 

 

 

Birinci Türk Dil Kurultayının toplandığı gün olan 26 Eylül, kurultayda alınan kararla "Dil Bayramı" olarak kutlanır. Türk Dil Kurumu'nun "Türkçe Kurultay" adı verilen ilk genel kurulu 26 Eylül 1932 günü Dolmabahçe Sarayında başladı.
Dünyadaki Türk dili araştırmalarında çok önemli bir yeri olan ve uluslararası bilim çevrelerince kurumsallaşmış bilimsel toplantı olarak kabul edilen bu etkinliğin temeli, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Dil Kurumunun kurucusu yüce Atatürk tarafından atılmıştır.
Türk Dil Kurumunun kurucu ve koruyucu Genel Başkanı Atatürk dokuz gün süren kurultay oturumlarının tamamına katılmış, bütün tezleri (bildirileri) dinlemiş, oturum aralarında dil bilginleriyle sohbet etmiştir. Yurt dışından dil bilimcilerin de katıldığı kurultayı üç bine yakın dinleyici izlemiştir. Kurultayın son günü başkanlığa bir dilekçe veren şair ve yazar Halit Fahri Ozansoy, bu büyük toplantının Türk dilinin bayramı olduğunu, bu nedenle açış günü olan 26 Eylül'ün Dil Bayramı olarak kutlanmasını önermiştir. Kurultay üyelerinin oy birliği ile kabul ettiği bu önergeyle 26 Eylül günü, ülkemizde "Dil Bayramı" olarak kutlanmaktadır.
Kutlu olsun.


Yorumlar