Yazar Hakkında

Kemal DOĞANAY
Tokat - TÜRKİYE
Kendisi Hakkında Yazdığı k.doğanay HAYATI Türk Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi şairimizin yaşam öyküsünü şöyle vermiştir; Şair.1954, Karaşeyh Köyü/Zile/Tokat/ doğumlu .İlkokul’u köyünde, Ortaokulu Zile’de okudu. Tokat Öğretmen Okulu (1972) ve AÖF iktisat Bölümü (1988) mezunu. 1972 yılından itibaren Kastamonu, Ankara, Tokat ve Almanya’da görev yaptı. Mesleğindeki Başarılarından dolayı ödüller aldı. Evli ve üç çocuk babası. Yazı ve şiirleri; Bozkurt Dergisi’nde başlayarak, Ortadoğu, Millet, Her gün,Tercüman,Türkiye, Cide Postası, Zile Postası (23 yıl yazdı) Gazeteleri ile Öncü, Milliyetçi Yol, Hakses, Diyanet, Eğitim Alanı, Çağdaş Eğitim, Kümbet, Memleket ( Yayın Kurulunda),İnsanca,Dost,Tribün ( Baş Yazarı),Dergilerinde yayımlandı. Cıvıltı adlı Çocuk Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Türkiye Yazarlar Birliği Üyesidir. ESERLERİ; 1.Elif Ana ( Çocuk Hikayesi ) 2.Sevda Şiirleri ( Şiirler ) 3.Can Eriği ( Çocuk Şiirleri ) 4. Akıncıların Ruhu ( Roman _Tefrika). Kemal DOĞANAY

Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

ÇOCUKLARA MASALLAR.II

   ***Torunum Göksu Aybike ve;

          Yurdumun güzel çocuklarına Armağan olsun!***

 

      Evvel zaman içinde çok uzak şehirlerin birinde ilim-irfan sahibi temiz bir zat yaşarmış.Evindeki hayvanların dilinden de az-çok anlarmış.Zamanı gelmiş, Hacca gitmeye karar vermiş.Evindeki bütün hayvanlar bunu duymuş.

      Kedi de meraklanmış.Ev sahibinin karşısına çıkmış;

---Sahibem,demiş!Bunca yıldır sana hizmet ederim.Eğer iznin olursa ben de Hacca gitmek isterim.

     Ev sahibi önce şaşırmış.Düşünmüş,taşınmış.Sonra;

---Olur,demiş.Ancak Hacca gitmenin belli şartları vardır.Ben sana ikisini söyleyeyim.Onları olsun yerine getir.Kedi;

---Nedir, diye sormuş?

     Ev sahibi;

---Birincisi; Kimseye borcun olmayacak.İkincisi ;Herkesten helallik alacaksın.Bunları mutlaka yerine getireceksin.Ondan sonra yola çıkarız,demiş.

      Kedi;

---Tamam,demiş.Zaten kimseye borcum yok.Bütün arkadaşlarımı toplar, onlardan helallikte alırım.Dediğin gün yola çıkarız.

      Hemen arkadaşlarına haber salmış;

---Hacca gideceğim.Herkesten helallik almak istiyorum.Yanıma gelsinler.

      Fareler bu çağrıyı duymuşlar.Hiç hoşlarına gitmemiş.

“---Bunda mutlaka kedinin bir oyunu yatıyor,demişler!”Toplanıp baş fareye durumu bildirmişler.

       Baş Fare;

---Yok canım,demiş.Kedi Hacca gidecek.Herkesten helallik isteyecek.Bunda ne kötülük olur.Toplanın gidelim.Davete icabet şart!Belki uslanır artık.O bize hakkını helal eder,biz de ona…Bu vesileyle bizler de kedilerle barış sağlarız.

      Hepsi toplanmış kedinin karşısına çıkmışlar.

      Kedi,Hacca gitmenin verdiği gurur ve kibirle doğrulmuş, şöyle karşısındakilere bakmış.Karşısında yüzlerce fare duruyormuş.İştahı kabarmış, dayanamamış ve demiş ki;

---Arkadaşlar !Ben yakında ev sahibemle birlikte Hacca gideceğiim.Bu gün sizlerden helallik isteyeceğim.Haklarınızı helal etmeden önce yıllardır beni yoran, ev sahibimden yüzlerce kez azar işitmeme sebep olan farelerden bir isteğim olacak?

      Fareler;

----Nedir,diye sormuşlar?

       Kedi;

---Şu çuvalların dibini sürekli delen fareler şöyle ayrılsın.Onlarla bir hesaplaşalım daha sonra helallik dileyelim!

      Zavallı fareler şöyle etrafına bakmışlar.Fıtratları (yaradılışları)itibariyle çuval dibi delmeyen hiç fare yokmuş.Kedinin oyununu anlamışlar.Var gücüyle kaçmaya başlamışlar.Böylece kedinin helallik dilemesi de başlamadan bitmiş.

       “Her canlı aslına çeker!”Sözü gerçekleşmiş.

       Sonuç olarak;Her canlı doğuştan gelen kendi özlliklerini taşır.Kolay kolay değişmezler.İyi insanlar daima iyi,kötü insanlarda genellikle kötüdür.

       İyilere güvenilir,kötülere güvenilmez.Ancak;

       Eğitimdir ki bir çok özelliği değiştire bilir.İyi bir eğitim güzel huylar ve yeni yetenekler kazanmamıza neden olur.Buda insanlığı ayakta tuttar!

      İyi ve güzel insanlarla arkadaş olmanız dileklerimle!

 

Kemal DOĞANAY


Yorumlar

Yorum Bulunamadı