Yazar Hakkında

Kemal DOĞANAY
Tokat - TÜRKİYE
Kendisi Hakkında Yazdığı k.doğanay HAYATI Türk Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi şairimizin yaşam öyküsünü şöyle vermiştir; Şair.1954, Karaşeyh Köyü/Zile/Tokat/ doğumlu .İlkokul’u köyünde, Ortaokulu Zile’de okudu. Tokat Öğretmen Okulu (1972) ve AÖF iktisat Bölümü (1988) mezunu. 1972 yılından itibaren Kastamonu, Ankara, Tokat ve Almanya’da görev yaptı. Mesleğindeki Başarılarından dolayı ödüller aldı. Evli ve üç çocuk babası. Yazı ve şiirleri; Bozkurt Dergisi’nde başlayarak, Ortadoğu, Millet, Her gün,Tercüman,Türkiye, Cide Postası, Zile Postası (23 yıl yazdı) Gazeteleri ile Öncü, Milliyetçi Yol, Hakses, Diyanet, Eğitim Alanı, Çağdaş Eğitim, Kümbet, Memleket ( Yayın Kurulunda),İnsanca,Dost,Tribün ( Baş Yazarı),Dergilerinde yayımlandı. Cıvıltı adlı Çocuk Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Türkiye Yazarlar Birliği Üyesidir. ESERLERİ; 1.Elif Ana ( Çocuk Hikayesi ) 2.Sevda Şiirleri ( Şiirler ) 3.Can Eriği ( Çocuk Şiirleri ) 4. Akıncıların Ruhu ( Roman _Tefrika). Kemal DOĞANAY

Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

HAYALLERİ OLMAYANIN

          ***Ne Mutlu Onlara ki,Büyük Hayallerin Adamlarıdır!***

       Bana yirmi dört saat az gelir.Sabahın hep sekizinde kalkarım.Akşamın on ikisin de mutlaka yatmış olurum.Elime ne geçse okurum.Hoşuma giden ve önemli saydığım yazıları mutlaka cebimde devamlı taşıdığım not defterime kaydederim.

      Bazen öyle güzel yazılar karşıma çıkar ki,ondan ya bir şiir ya da güzel bir hikaye çıkarırım.Bazen de güzel bir deneme ve ya makale olurlar.El gibi bu iş bur da biter demem.Hep okur, hep yazarım.Konuşurken bile başka şeyler düşünür,kendimce muhasebe yaparım.

      Zaman zaman arkadaşlar, ya da eşim beni uyarır.

---Sen duymuyor musun?Sağır mısın?

      Duyuyorum ve şükürler olsun sağır da değilim.Ama insanın aklı başka yerler de olunca duymaz ,duyduklarına da hemen cevap veremez.Benim kisi böyle bir şey işte!...

       Üç maymun işi değil…”Duymadım,görmedim,bilmiyorum!”

       Bu hiç bana göre değil.Ben;Duyarım,görürüm,bilirim.Ama dedim ya zaman zaman başka düşünceler taşıdığım için hemen cevap veremem.Bir süre suskun kalırım.Eğer karşımda ki acele etmez, beni beklerse cevaplarım.Yok acele ederse tekrar duymak ve dinlemek zorunda kalırım.

      Adam kırk yıl önce okulu bitirmiş,göreve başlamış.O gün bugündür,ne kitap okumuş.Ne dergiye abone olmuş.Ne de bir gazete alıp okumuş.Mecburiyetin dışında yaşadığı şehrin dışına çıkmamış.

     Askerlik anısı da yok.Konuştuğu beş on kelimeyi geçmez.

     “Nasılsın,iyimisin,işler nasıl,çoluk çocuk iyimi,havalar,nasıl,maaş artışı var mı?...ve daha böyle birkaç kelime konuşma..Gerisi yok!

      Teknolojiye sırt çevirmiş,icatları bilmez,aklıda öyle her şeye ermez.Ama konuşunca kendini bayağı bir şey sanır.Netice itibariyle onun hayalleri yoktur.Adam olarak doğmuş, adam olarak gidecektir.O kadar!Gerisini onun yerine başkaları yapsın.O düşünüpte kafamı ağrıtacak.Boş ver gitsin…Çünkü;Çağın en az yüz yıl gerisinde..İleriyi düşünmek ona mı kalmış?

      Büyük veya düşünen adamların hepsi der;

    “Hayalleri olmayanın yarınları olmaz!”

     Yarınlarda olmak istiyorsak (sanırım herkes ister)çok düşünmeli,hayal kurmalı,bunları gerçekleştirmek için kafa yormalıyız.

     Ha…Kimisi yüz yıllar sonra meşhur olur.Kimisi de hemen daha on yedi,on sekiz yaşında dünyanın en zengini olur.

     Bunları yapmak için insanın daha çocukken çok büyük hayalleri olmalı.Ancak bu büyük hayaller ki,gelecek nesillerin ve ülkenin önünü açar.

     Yazımızı noktalarken şunu tekrar etmeliyiz;

      Yurdumuzun büyük düşünen,çalışkan insanlara ihtiyacı var.

     Küçük hayallerle bir yere varılmaz…Büyük hayallerin adamı olmak lazım.

      Ancak;Büyük hayalleri olan insanlar büyük işler başarırlar.

       Türkiye’de büyük işler başarmak için büyük düşünen ,büyük hayaller kuran çalışkan insanlara selam olsun!

     Ne Mutlu Onlara ki,Büyük Hayallerin Adamlarıdır!

 

Kemal DOĞANAY


Yorumlar

Yorum Bulunamadı