Yazar Hakkında

mehmet şahan
İstanbul - TÜRKİYE

1957 KİLİS DOĞUMLU, EMEKLİ ÖĞRETMEN ------ÖZ BİLİYORSA SÖZÜNÜ; ------PEKİ, GÖZE NE GEREK ------GÖZ GÖRMÜYORSA ÖZÜNÜ; ------DE Kİ, SÖZE NE GEREK -------------------------------------- MEHMET ŞAHAN


Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

ÇOCUK (İNSAN) EĞİTİMİ: KIŞKIRTMA

SAYIN ANNE VE BABALAR;

ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİM VE EĞİTİMİNDE

BİR ÇİFT SÖZÜM VAR DİYORSANIZ:

            Adı çocuk olsa da o bir “İNSAN.”

Öyle ise konumuza her ne kadar “çocuk gelişimi ve eğitimi” desek de “insan gelişimi ve eğitimi” olduğunu unutmamak gerekir.

            Çocuğumuzun gelişimini ve eğitimini doğru yönde yürütebilmemiz için insanın, “insana özgü” değerlerini bilmek zorundayız.

            İlk bilmemiz gereken değerlerden birincisi “insan eşref-i mahlûk” tur. Yani yaratılmışların en değerlisidir.

            İkinci bilmemiz gereken değer insan sadece et ve kemikten müteşekkil bir varlık değildir. İnsanı insan yapan asıl değer insanın ruh yapısıdır. İnsan, ruhun et ve kemiğe bürünmüş halidir.

            Üçüncü bilmemiz gereken değer ise insan konuşabilen, duyabilen, düşünebilen, hissedebilen; algılama, sorgulama, yargılama gibi mükemmel özelliklerle donatılmış komple bir varlıktır.

            İnsan her zaman iyiyi, güzeli, doğruyu, mükemmeli isteyen; kötüyü, çirkini, yanlışı, eksiklikleri istemeyen bir yapıya sahiptir.

            İşte şimdi insanın tüm bu özelliklerini göz önüne alarak “gelişimi ve eğitimi” konusunda neler yapabiliriz diye birlikte düşünelim.

 KIŞKIRTMA: 

Hangi konuda olursa olsun her şeyin fazlası zarardır. Kışkırtıcı bir yaklaşım çocukta düşünme yeteneğini körelterek her konuda ve her durumda çocukta deli cesareti eğilimi yaratır. Olayların üzerine düşüncesiz, hesapsız, mantıksız ve plansız bir şekilde gitmesine yol açar.

Kışkırtılan bir çocuk kâr, zarar hesabı yapmaz. Söz ve eylemlerini akıl süzgecinden geçirmez. Kışkırtıcılarını büyük bir güvence kabul eder. Onlardan almış olduğu güven çocukta “deli cesareti” denilen kontrolsüz bir cesaret sergilemesine sebep olur.

Kendince; tüm hal ve hareketlerinde beğenildiğini, kabul gördüğünü, hatta daha da önemlisi takdir edildiğini zanneder.

Kışkırtılan çocuğun yanlışlarla dolu bir dünyada yaşamasına neden olur. Böyle bir dünyada yaşamak zorunda kalan çocuğun ruhunda, ileriki zamanlarda büyük yaralar açılması kaçınılmazdır.

Bu durumda olan çocuğun gelişiminde ve eğitiminde başarıyı yakalaması mümkün değildir.

Anne, baba ve eğitimciler olarak her alanda ve her konuda çocuğa rehberlik yapılmalı, mümkün olduğunca her işini normal şartlarda yapması için gerekli önlemler alınmalı, çocuğun kendi seviyesine uygun önerilerde ve yardımlarda bulunulmalıdır.

“Kışkırtma, teskin et.”


Yorumlar

Yorum Bulunamadı