Yazar Hakkında

mehmet şahan
İstanbul - TÜRKİYE

1957 KİLİS DOĞUMLU, EMEKLİ ÖĞRETMEN ------ÖZ BİLİYORSA SÖZÜNÜ; ------PEKİ, GÖZE NE GEREK ------GÖZ GÖRMÜYORSA ÖZÜNÜ; ------DE Kİ, SÖZE NE GEREK -------------------------------------- MEHMET ŞAHAN


Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

ÇOCUK (İNSAN) EĞİTİMİ: TAHRİK ETME...

SAYIN ANNE VE BABALAR;
ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİM VE EĞİTİMİNDE
BİR ÇİFT SÖZÜM VAR DİYORSANIZ:
 
Adı çocuk olsa da o bir “İNSAN.”
Öyle ise konumuza her ne kadar “çocuk gelişimi ve eğitimi” desek de “insan gelişimi ve eğitimi” olduğunu unutmamak gerekir.
Çocuğumuzun gelişimini ve eğitimini doğru yönde yürütebilmemiz için insanın, “insana özgü” değerlerini bilmek zorundayız.
İlk bilmemiz gereken değerlerden birincisi “insan eşref-i mahlûk” tur. Yani yaratılmışların en değerlisidir.
İkinci bilmemiz gereken değer insan sadece et ve kemikten müteşekkil bir varlık değildir. İnsanı insan yapan asıl değer insanın ruh yapısıdır. İnsan, ruhun et ve kemiğe bürünmüş halidir.
Üçüncü bilmemiz gereken değer ise insan konuşabilen, duyabilen, düşünebilen, hissedebilen; algılama, sorgulama, yargılama gibi mükemmel özelliklerle donatılmış komple bir varlıktır.
İnsan her zaman iyiyi, güzeli, doğruyu, mükemmeli isteyen; kötüyü, çirkini, yanlışı, eksiklikleri istemeyen bir yapıya sahiptir.
İşte şimdi insanın tüm bu özelliklerini göz önüne alarak “gelişimi ve eğitimi” konusunda neler yapabiliriz diye birlikte düşünelim.
 
TAHRİK ETME:
 
İnsanın yaratılışında var olan nefs övülmeye, beğenilmeye, pohpohlanmaya, hakkı olmasa bile kazanmaya, taltif edilmeye ve hatta tahrik edilmeye yatkın bir yapıdadır.
Özellikle henüz akıl ve mantık süzgecini doğru yerde ve zamanda kullanabilme yetisine sahip olamayan, genellikle nefsinin isteklerine duyguları ile yön vermeye çalıştığı bir dönemde “tahrik” edilen bir çocuk her türlü yanlışı ve hatayı yapmaya müsait durumdadır. Burada anne, baba ve eğitimcilere büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Çocuğa duygularını kontrol edebilme ve yönlendirebilme konusunda gerekli destek verilmeli, gerekirse uzmanlardan yardım alınarak rehberlik yapılmalıdır.
Her zaman her alanda ve her konuda rehberlik ışığında teşvik edici söz ve eylemlerde bulunulmalı, küçük de olsa çocukta görülen gelişmeler ve başarılara dikkat çekilmeli, çocuğu şımartmadan tebrik edilmelidir.
Anne, baba ve eğitimcilerin sloganı ve düsturu “Tahrik etme, teşvik et” olmalıdır.
 
NOT: Yazı dizisi devam edecek inşallah...

Yorumlar

Yorum Bulunamadı