Yazar Hakkında

mehmet şahan
İstanbul - TÜRKİYE

1957 KİLİS DOĞUMLU, EMEKLİ ÖĞRETMEN ------ÖZ BİLİYORSA SÖZÜNÜ; ------PEKİ, GÖZE NE GEREK ------GÖZ GÖRMÜYORSA ÖZÜNÜ; ------DE Kİ, SÖZE NE GEREK -------------------------------------- MEHMET ŞAHAN


Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

ÇOCUK (İNSAN) EĞİTİMİ: BIKTIRMA...

SAYIN ANNE VE BABALAR;

ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİM VE EĞİTİMİNDE

BİR ÇİFT SÖZÜM VAR DİYORSANIZ:

             Adı çocuk olsa da o bir “İNSAN.”

Öyle ise konumuza her ne kadar “çocuk gelişimi ve eğitimi” desek de “insan gelişimi ve eğitimi” olduğunu unutmamak gerekir.

            Çocuğumuzun gelişimini ve eğitimini doğru yönde yürütebilmemiz için insanın, “insana özgü” değerlerini bilmek zorundayız.

            İlk bilmemiz gereken değerlerden birincisi “insan eşref-i mahlûk” tur. Yani yaratılmışların en değerlisidir.

            İkinci bilmemiz gereken değer insan sadece et ve kemikten müteşekkil bir varlık değildir. İnsanı insan yapan asıl değer insanın ruh yapısıdır. İnsan, ruhun et ve kemiğe bürünmüş halidir.

            Üçüncü bilmemiz gereken değer ise insan konuşabilen, duyabilen, düşünebilen, hissedebilen; algılama, sorgulama, yargılama gibi mükemmel özelliklerle donatılmış komple bir varlıktır.

            İnsan her zaman iyiyi, güzeli, doğruyu, mükemmeli isteyen; kötüyü, çirkini, yanlışı, eksiklikleri istemeyen bir yapıya sahiptir.

            İşte şimdi insanın tüm bu özelliklerini göz önüne alarak “gelişimi ve eğitimi” konusunda neler yapabiliriz diye birlikte düşünelim.

 6-BIKTIRMA:

 Bizim oralarda “temcit pilavı gibi önüme koyup durma” diye bir söz vardır.

Her hangi bir şeyi tekrar tekrar önüme getirme; sık, sık aynı şeyi tekrarlayıp durma anlamında söylenir.

Hiçbir insan aynı şeyleri yemekten, içmekten, giymekten, duymaktan, konuşmaktan hatta görmekten pek hoşlanmaz.

İnsanın yaratılışında merak diye bir duygu vardır. Merak, öğrenme içgüdüsüdür. İnsan merak ettiği ölçüde öğrenme başarısı elde eder.

Aslında insan bildiği şeyleri merak etmez. Sadece ihtiyacı olduğu zamanlarda bildiklerini kullanır. Her zaman bilmediklerini, bilinmeyenleri merak eder. Merakını giderdikçe bilgi dağarcığı genişler ve zenginleşir. Böylece insan hem bilgi hem de ilgi sahibi olur. Bilgisi ölçüsünde de hayatı kolaylaşır ya da zorlaşır.

İşte tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak rica, istek, söz vb. konularda mümkün olduğunca tekrardan kaçınılmalı; sık, sık aynı şeyleri yaptırmaktan veya konuşmaktan uzak durulmalıdır. Gerek duyuldukça farklı konularda ilgisini çekebilecek ricalarda bulunulmalı; çocuğun merak ettiği, ilgilendiği konularda da gerekli destek verilmeli; mümkünse rehberlik yapılmalıdır.

Ataların dediği gibi “nabza göre şerbet” verilmeli, her şey kıvamında ve dozunda olmalıdır…


Yorumlar

Yorum Bulunamadı