Yazar Hakkında

Nihâl MİRDOĞAN -YÖNETİM KURUL BAŞK.-
"BUGÜNDEN SONRA DİVANDA, DERGAHTA, BARGAHTA, MECLİSTE VE MEYDANDA TÜRKÇE'DEN BAŞKA DİL KULLANILMAYACAKTIR." Karamanoğlu MEHMET BEY

Şiirlerim - Makalelerim - Hikayelerim

EN BÜYÜK BELÂ ABD !

   Uzmanı olmadığım konularda  konuşmamayı yeğlerim.Hele hele  uzmanlığı olmadığı halde , emperyalist güçlerin ekmeğine yağ sürüp,yüce Devletimize zarar verecek ifâdeleri  kullananları da hain addederim ! 
   Dolarla hayatım boyunca hiç işim olmadı. Kur hesapları, döviz artışı, düşüşüyle de hiç ilgim yoktur.Az da olsa bilgim vardı. Fakat siyaseti çok iyi takip ederim.Bugüne kadar partimin ve devletimin yanında olmayı görev bilmişimdir.Özellikle son günlerde ve dün ve bugün ,Türkiye'm zarar görüyor diye, tam anlamıyla dolar neden yükselir neden düşer ve siyasi boyutlarını, yazılı basından okudum, televizyondaki açık oturumlarda uzmanlardan haberleri aksatmadan dinledim.Daha iyi öğrendim sayılır."Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi vardır." Boşuna dememiş Yunus Ata.
Bugünlerde doların bu denli ,tehlike sınırını bile çok hızlı aşmasına (elbette en büyük belâ ABD !) tek sebep ABD olmaması gerekiyor diye düşünürken, diğer etken de ekonomimizin alt yapısında bir zayıflık olduğu için bu derece büyük bir sarsıntı geçiriyoruz diye de düşündüm.
Bir de şu var ki ;Arjantin Brezilya ve G.Afrika paralarında da son zamanlarda çok büyük kayıplar olduğunu biliyorum.2008 krizinden sonra ABD verdiği paraları geri çekmeye başlamış.Ve çekmeye de devam edecekmiş.Bu ülkeler arasında Türkiye gibi cari açığı bulunan ve bu nedenle finansman ihtiyacı içinde olan ülkelerin para birimlerinin de önemli derecede etkileneceği söyleniyordu.Bu para birimlerininin arasında TL de var.
Evet,Döviz kurlarındaki dalgalanmayı az da olsa haberlerden dinlerdim.Merkez bankası müdahale ederdi normal seviyeye düşerdi.Lâkin bu sefer ki mazâllah ! 
ABD'nin "rahip Brunson serbest bırakılmadan görüşmelerde ilerleme sağlanamayacağını" söylediği 
spekülasyonu,son anlarda "Türkiye'den aldığı demir ve alüminyuma iki katı vergi getirdiğini "açıklaması doların tehlikeli boyutlarda yükselişini hızlandırdığı doğrudur.Öte yandan İngiliz Sterlini de 7 Lira seviyesini aşıyor.Evet Haçlı kırıntıları yine tarih sayfalarımızda yerini aldı.Yine Türkiye düşmanları pusuda.Yine Türkiye hedefte.Bu da doğrudur.Allah akıl vermiş , el birliğiyle tek yumruk olup bu zorluğu da aşacağız elbette.Türkiye büyüktür ! Bizler,dünyanın en soylu, en şerefli Milletiyiz.Türk Milleti,tarihinde hiç bir zulme baş eğmemiştir ...Doğru mudur ? Bu da en doğrusudur !

  Aşağıda, dolar neden yükselir dediğimde çıkardığım sonuçlardan bugüne uyarlanan dışa bağımlı ekonomi,elbet siyasi sorunlar,siyasi gerilim,bürokratik krizler diyebiliriz.Genel olarak ,dövizdeki dalgalanmaları sebeplerini maddelerle açıkladım.Belki benim gibi tam anlamıyla öğrenmek isteyen gönüldaşlarıma yardım edebilirim diye de paylaşıyorum.

1-Dışa bağımlı ekonomiye sahip ülkelerde dolar kuru ,daima istikrarsızdır.
2-Siyasi sorunlar, bürokratik krizler doların yükselmesine sebep olur.
3-Turizm gelirlerinin düşmesi doları yükseltir.
4-İthalat doların yükselmesinde çok önemli bir etkendir.
5-Yabancı yatırımcının ülkeye gelmemesi, mevcut yatırımcının ülkeden çıkması doları yükseltir.
6-Ülkeye giren dolar miktarı iyi durumdaysa dolar yükselmez
7-Ülkede yaşanan siyasi gerilimlerin borsayı olumsuz etkilemesi bir sonraki adımda döviz fiyatlarını etkiler. Eksi değerlerde işlem gören borsa, döviz fiyatlarının artmasına neden olur.
8-İç piyasadaki döviz ihtiyacı karşılanmadığında döviz değer kazanır, değer kazandıkça da fiyatı artar.
9-Ülkedeki dolar talebinin, dolar miktarından fazla olması, doların yükselme sebeplerinin başında gelir.
10-Sanayi ürünleri ihraç etmeyen ülkelerde dolar kuru sorunu daima görülür.
11-Cari açık verileri doları yükselişe geçirir.

Nihâl MİRDOĞAN